چگونه با استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟

چگونه با استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟
چکیده این مطلب : زمان مطالعه : 11 دقیقه 0 نظر 2,496 بازدید

یکی از مهم ترین عرصه‌های رقابت در دنیای کسب و کارهای آنلاین فعالیت در دنیای دیجیتال است که موفقیت در آن می‌تواند موفقیت کلی شما را تا حد زیادی تضمین کند. استراتژی محتوا به شما کمک می‌کند، بتوانید محتوایی تاثیرگذار، مناسب و عالی داشته باشید تا بتوانید به اهداف مورد نظرتان در کسب و کار خود برسید. 

در رقابت شدید میان برندها، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، فعالیت در دنیای دیجیتال به یکی از مهم ترین جبهه‌های رقابت تبدیل شده است که موفقیت در آن می‌تواند موفقیت کلی شما را تا حد زیادی تضمین کند. استراتژی محتوا به شما کمک می‌کند، بتوانید محتوایی تاثیرگذار، مناسب و عالی داشته باشید تا بتوانید به اهداف مورد نظرتان در کسب و کار خود برسید. در این مقاله با صفر تا صد استراتژی محتوا بیشتر آشنا خواهیم شد.

تولید محتوا  

استراتژی محتوا چیست؟

در رقابت تنگاتنگ امروز شما نمی‌توانید بدون اطلاعات و دانش کافی بی گدار به آب زده و دست به کار شوید. تولید محتوای مناسب یک راهکار بسیار کاربردی است که به کمک آن شما می‌توانید بازاریابی و تبلیغ کنید، اطلاع رسانی کنید، تعداد مخاطبان خود را به شکل چشم گیری افزایش داده و به هر هدف مورد نظرتان برسید.
اولین و مهم ترین گام برای داشتن یک سایت و شبکه اجتماعی با محتوای مناسب، تدوین استراتژی محتوا است. استراتژی محتوا تعیین سیاست‌های کلی برای تولید محتوا، نحوه انتشار، زمان بندی، ساختار و فاکتورهای دیگر است که به شما به عنوان مدیر و یا کارمند یک سایت کمک می‌کند بدانید دقیقا از یک محتوا چه می‌خواهید و چگونه باید آن را تهیه کنید.
برای استراتژی محتوا تعاریف گوناگونی وجود دارد که در مفهوم کلی با یکدیگر مشترک بوده اما ممکن است در جزئیات با یکدیگر متفاوت باشند. به طور کلی این استراتژی به شما می‌گوید که کارها را چگونه انجام داده تا به هدف مورد نظرتان برسید. 

 

چرا استراتژی محتوا مهم است؟

احتمالا این مثال را بارها شنیده‌‌اید که برای یک کشتی بدون مقصد هر بادی می‌تواند باد موافق و یا مخالف باشد. در صورتی که شما نیز برای سایت، وبلاگ و یا شبکه اجتماعی خود هدف خاصی نداشته باشید، دقیقا نمی‌دانید چه کاری برای شما مفید بوده و چه کاری مضر است. 
احتمالا هر چند وقت یک بار با این چالش مواجه می‌شوید که چه موضوع جدیدی را برای نگارش پیدا کنید؟ آن را به چه سبکی بنویسید؟ آیا نوشتن آن برای شما مفید خواهد بود؟ آیا موضوع مورد نظرتان با کلیات سایت همخوانی و تناسب دارد؟ آیا با هدف و یا اهداف شما در یک راستا هست؟ در صورتی که شما یک استراتژی محتوای دقیق و خوب نداشته باشید، حتی با نوشتن محتوای عالی و سئو شده نیز نمی‌توانید در کار خود موفقیت چندانی به دست آورید.

استراتژی تولید محتوا

 
استراتژی محتوا چه مزایایی برای شما به دنبال خواهد داشت؟

در صورتی که شما یک برنامه و استراتژی دقیق برای محتواهای سایت خود داشته باشید، محتوای مورد نظرتان را در زمان بسیار کوتاه‌تری نوشته و در زمان خود صرفه جویی می‌کنید.

 • محتواهای نگارش شده در سایت شما یکپارچگی بسیار عالی پیدا می‌کند. این یک پارچگی توسط گوگل قابل تشخیص بوده و باعث ارتقای سئوی سایت شما خواهد شد.
 • می‌توانید یک محتوای هدفمند و درست تهیه کنید.
 • نسبت به رقبای خود در بازار برتری نسبی پیدا کرده و مخاطبان شما در سایت و شبکه اجتماعی شما سردرگم نخواهند بود.
 • بازدهی شما تا حد بسیار زیادی بالا رفته و می‌توانید در زمان کوتاه تری به اهداف مورد نظرتان دسترسی پیدا کنید.

 

مراحل تدوین استراتژی محتوا

برای آن که بتوانید یک استراتژی محتوای کاربردی و موفق تدوین کنید، باید مراحل چندگانه زیر را به ترتیب در نظر گرفته و به مرحله اجرا درآورید.

 

مرحله اول: هدف گذاری

مهم ترین مساله برای تدوین استراتژی تعیین هدف و یا اهداف برای خود است. در صورتی که شما دقیقا بدانید از کسب و کار خود چه می‌خواهید، می‌توانید برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید. درست برعکس اگر هدف شما دقیق و مشخص نباشد، شما هر روز یک کار متفاوت انجام خواهید داد که ممکن است با کارهای روزهای قبلتان کاملا متفاوت باشد. در این صورت مطمئن باشید روی موفقیت را هیچ گاه نخواهید دید!
هر کسب و کار، وبلاگ و شبکه اجتماعی می‌تواند اهداف مختلفی برای خود در نظر بگیرد. برای مثال:

 • ممکن است شما به دنبال افزایش نرخ تبدیل سایت خود باشید.
 • شاید بخواهید ترافیک و بازدید از سایت خود را بالا ببرید.
 • ممکن است بخواهید میزان مشارکت مخاطبان سایت خود را بالا ببرید.
 • شاید بخواهید نحوه استفاده از خدمات و محصولات خود را آموزش داده و یا ویژگی‌های جدید و منحصر به فرد محصولات و خدمات خود را معرفی کنید.
 • ممکن است به دنبال برندینگ باشید.
 • همچنین شاید بخواهید از طریق سایت خود به درآمدزایی برسید.

هدف شما از طراحی سایت و یا هرگونه فعالیت در دنیای مجازی هر کدام از اهداف فوق و یا هر چیز دیگری باشد، باید متناسب با آن برای تولید محتوای اصولی و مناسب یک استراتژی کارآمد داشته باشید.
نکته مهم در هدف گذاری آن که اهداف قابل دسترسی در نظر بگیرید. یعنی منطقی فکر کرده و بلندپروازی‌های غیر منطقی نکنید. دوم آن که هدف خود را دقیقا مشخص کنید. برای مثال هدف خود را افزایش فروش در نظر نگیرید، دقیقا مشخص کنید که مثلا در سه ماه آینده می‌خواهید فروش خود را 30 درصد افزایش دهید.
 

هدف گذاری برای تولید محتوا

 

مرحله دوم: بررسی وضعیت کسب و کار از نگاه خودتان

بعد از آن که هدف یا اهداف دقیق خود را برای کسب و کارتان مشخص کردید، باید ببینید الان دقیقا در کجا قرار دارید و چقدر با اهداف مورد نظرتان فاصله دارید. برای آن که بتوانید به دید درست و دقیقی از وضعیت کسب و کارتان برسید، به سوالات زیر به طور کامل پاسخ دهید. بهتر است پاسخ‌های خود را به طور مرتب روی کاغذ آورده تا بتوانید بعدا به طور جامع روی آن بحث کنید.

 • محتوای شما توسط چه افرادی نوشته می‌شود؟ آیا برای نگارش یک محتوا یک تیم متشکل از نویسنده، سئوکار، تدوینگر و غیره دارید و یا صفر تا صد کار را یک نفر انجام می‌دهد؟
 • درآمد سایت و کسب و کار شما از کجا است و پر فروش‌‌‌ترین و پردرآمدترین محصولات و خدمات شما چه چیزهایی هستند؟
 • نیاز بازار بیشتر به خود محصول است و یا باید روی بازاریابی و یا تبلیغات بیشتر کار کنید؟
 • آیا تیم فروش و بازاریابی شما به خوبی عمل می‌کند؟ چه پارامترهایی را برای فروش و معرفی در نظر می‌گیرند؟
 • مشتریان شما دقیقا چه کسانی هستند؟ مهم ترین کانال فروش شما چیست؟ آنلاین، حضوری و یا تلفنی؟
 • در حال حاضر چه فاکتورهایی برای نگارش محتوا رعایت می‌شود و موضوع اصلی محتواهای قرار داده شده در سایت چیست؟
 • تعداد کاربران جدیدی که در ماه‌های اخیر به شما پیوسته اند چند نفر بوده است؟
 • چه تعداد محتوای شما به اشتراک گذاشته شده است؟
 • میزان مشارکت مخاطبان با سایت و کسب و کار شما چقدر است؟
 • و …

بررسی این سوالات و جمع بندی آنها به شما کمک می‌کند بتوانید یک دید جامع و کامل نسبت به شرایط کنونی کسب و کار و سایت خود پیدا کرده و ببنید دقیقا با اهداف خود چقدر فاصله دارید.
 

قدم سوم: بررسی وضعیت کنونی توسط ابزارهای تحلیل

بعد از آن که به سوال‌‌‌‌‌‌‌‌های اساسی خود پاسخ دادید، باید بتوانید سایت خود را به شکل تخصصی‌‌‌‌تر و اصولی‌تر بررسی کنید. شما می‌توانید از ابزارهای مختلفی مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کرده و فاکتورهای مختلفی مانند زمان سپری شده در سایت، نرخ پرش، سرعت بارگزاری، تعداد بازدیدهای صفحات مختلف سایت، موقعیت جغرافیایی مخاطبان و محدوده سنی آنها، تعداد و کیفیت بک لینک‌ها، اعتبار دامنه سایت و اطلاعات مفید دیگری را کسب کرده و از آنها برای تدوین استراتژی محتوا کمک بگیرید.

تحلیل و بررسی استراتژی تولید محتوا

قدم چهارم: کلمات کلیدی سایت خود را بررسی کنید

شما همچنین می‌توانید بفهمید که پربازدیدترین و ضعیف ترین کلمه کلیدی سایت شما چیست؟ با دانستن این مساله می‌توانید بدانید روی چه کلمات کلیدی باید تمرکز بیشتری کرده و روی آنها کار کنید.
شما می‌توانید با ابزارهای مختلف Keywordplanner، Kwfinder و ابزارهای دیگر کلمات کلیدی مناسب کسب و کارتان پیدا کرده و روی آنها کار کنید. شما می‌توانید سوالات و کلمات پر بازدیدی که جامعه هدف، در زمینه کاری شما جست و جو می‌کنند را پیدا کرده و آنها را در تدوین استراتژی محتوای خود بگنجانید.
همچنین شما باید به لحن و زبان محتوای خود متناسب با حوزه کاری خود توجه کنید. برای مثال اگر شما یک سایت و یا خدمات در حوزه زیبایی، ادبیات و یا نوجوانان دارید، زبان شما می‌تواند تا حدی خودمانی و گرم باشد. اما اگر حوزه کاری شما تخصصی و علمی است، لحن شما باید کمی جدی‌تر و متفاوت تر باشد. در این مرحله حتما به تناسب لحن محتوا و حوزه کاریتان نیز توجه داشته باشید.
نکته مهم دیگر آن که استراتژی محتوا تنها شامل محتوای متنی نمی‌شود، شما باید تمامی آنالیزها و بررسی‌های فوق را روی محتواهای مختلف سایت خود از فیلم و عکس و پادکست تا محتوای متنی اعمال کنید.

 

قدم پنجم: بررسی رقبا

در این مرحله از تدوین استراتژی محتوا باید بتوانید رقبای خود را بررسی کرده و با علت‌های موفقیت و یا عدم موفقیت آنها آشنا شوید. انجام این کار نیز بسیار ساده است. کافی است کلمات کلیدی حوزه کاریتان را در موتورهای جست و جو سرچ کرده تا سایت‌های پر بازدیدی که در صدر نتایج جست و جو نمایش داده می‌شوند، ببینید. می‌توانید وارد سایت آنها شده، امکانات آنها را بینید، محتواهای آنها را بررسی کرده و علت‌های موفقیت آنها را بشناسید.
در این مرحله تنها به رقبای ایرانی خود اکتفا نکنید. شما می‌توانید وارد کلمات کلیدی مورد نظرتان را به زبان انگلیسی نیز جست و جو کرده و با نمونه‌های خارجی سایت‌های مشابه نیز آشنا شوید.
 

قدم ششم: بررسی رفتار مشتری

تمامی اقدامات شما به عنوان صاحب یک سایت و یا کسب و کار، جلب رضایت مشتری و افزایش میزان فروش و همکاری است. هرچه سایت و خدمات شما خوب باشد، اما نتوانید تعداد مشتریان و مخاطبان خود را افزایش دهید، هدف اصلی شما برآورده نخواهد شد. برای آن که بتوانید تعداد مشتریان و مخاطبان خود را افزایش دهید، باید در استراتژی محتوای خود دقیقا بدانید مخاطبان شما به دنبال چه چیزی هستند؟
شما می‌توانید از طریق پرسش نامه، ارسال ایمیل، نظر سنجی تلفنی و غیره متوجه شوید که نیازهای اصلی مخاطبان شما چیست؟ الگوهای رفتاری آنها چگونه است؟ ویژگی‌های شخصیتی آنها چگونه است و غیره؟ در صورتی که پاسخ به این نیازها را در تدوین استراتژی محتوای خود بگنجانید، می‌توانید خود را به موفقیت، بسیار نزدیک کنید.

بررسی رفتار مشتری

 

قدم هفتم: بررسی اطلاعات و برنامه ریزی

در گام آخر تدوین استراتژی محتوا باید تمامی اطلاعات کسب شده و اهداف مورد نظرتان را بررسی کرده و اطلاعات خام را به داده و دیتا تبدیل کنید. برای این برنامه ریزی حتما یک گروه متخصص تشکیل داده و سعی کنید تمامی جوانب و موارد را بسنجید.

 

انواع تدوین استراتژی محتوا

در بخش‌های بالا با مفهموم استراتژی محتوا و مراحل تدوین آن آشنا شدیم. در این بخش می‌خواهیم بدانیم استراتژی محتوا چه انواعی دارد و برای طراحی و تدوین آن چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

محتوای سریالی

یکی از روش‌های تدوین و طراحی استراتژی محتوا، تولید محتوای سریالی است. شما در این طراحی پیرامون حوزه کاری خود یک موضوع بزرگ را انتخاب کرده و برای آن محتواهای چند قسمتی تولید خواهید کرد. محتوای سریالی حس کنجکاوی و اشتیاق مخاطبان را بر انگیخته و آنها را به مخاطبان همیشگی شما تبدیل خواهد کرد. این نوع محتوا برای محتواهای آموزشی بسیار مفید و مناسب خواهد بود.

 
ایجاد محتوای جذاب و چندگانه

یکی دیگر از روش‌های طراحی استراتژی محتوا، ایجاد محتوای جذاب و چندگانه است. برای آن که در بازار رقابت شدید پیرامون یک کلمه کلیدی سایت شما بتواند جز اولین‌ها باشد، باید بتوانید یک محتوای جذاب همراه با ایده‌های جدید و متفاوت داشته باشید. تنها به محتوای متنی اکتفا نکرده و از پادکست، کلیپ، تصویر، انیمیشن و غیره نیز استفاده کنید.

تولید محتوای چندگانه

 

 

ارائه اطلاعات مفید و مرتبط 

در صورتی که شما سایت خود را تنها از محتواهای مربوط به بازاریابی و معرفی محصول پر کنید، این احساس را در مخاطبان خود ایجاد خواهید کرد که تنها قصد شما فروش محصولات و ارائه خدمات است. برای آن که بتوانید تاثیر مثبتی بر طرز نگاه مخاطبان خود داشته باشید، سعی کنید در کنار معرفی محصولات و خدمات مقالات جدید و به روز در حوزه‌های مرتبط کاری خود به خواننده ارائه کنید تا در آنها احساس امنیت و اعتماد ایجاد کنید.

 

استفاده از قانون میکرو ثانیه

یکی دیگر از روش‌های تدوین بازاریابی محتوا، استفاده از قانون میکرو ثانیه است. همان طور که می‌دانید در دنیای امروز سرعت حرف اول را می‌زند و افراد دیگر وقت خود را بیهوده هدر نمی‌دهند. این مساله در تدوین استراتژی محتوا نیز تاثیر بسیار زیادی گذاشته است. بسیاری از شرکت‌ها با طراحی و ساخت کلیپ‌های کوتاه و چند ثانیه‌ای، خدمات و محصولات خود را به خوبی به جامعه هدف خود معرفی کرده و در زمان کوتاهی به اهداف مورد نظرشان می‌رسند.

 

استفاده از گیمیفیکشن

گیمیفیکشن استفاده از ابزار بازی در ارائه محتوا به خصوص محتوای آموزشی است. ذهن انسان‌ها به گونه‌ا‌‌‌‌ی است که در برابر بازی و لذت مقاوتی از خود نشان نداده و در صورتی که یادگیری همراه با بازی باشد، تاثیر بسیار زیادی بر مخاطب خواهد گذاشت. یکی دیگر از روش‌های طراحی استراتژی محتوا استفاده از بازی برای ایجاد مشارکت کاربران در فعالیت‌های سایت و کسب و کار است.
 

مقاله مرتبط: گیمیفیکیشن چیست و چه تاثیری بر کسب‌و‌کار شما می‌گذارد؟

فاکتورهای ضروری برای تدوین یک استراتژی محتوای قوی

در این بخش از مقاله می‌خواهیم شما را با فاکتورهای مهمی که به شما در جهت تدوین استراتژی محتوای قوی کمک می‌کند، آشنا کنیم. 

فاکتورهای مهم تولید محتوا

 

سئوی سایت خود را در نظر بگیرید

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که در تدوین استراتژی محتوای خود باید در نظر بگیرید، سئوی سایت و محتوا است. شما باید به خوبی با اصولی مانند تعداد کلمات کلیدی اصلی و مرتبط، الگوریتم‌های مختلف گوگل، چگونگی پراکندگی کلمات کلیدی در متن، پاراگراف بندی، اصول نگارشی، املا صحیح کلمات و غیره آشنا بوده و بتوانید آنها را در طراحی استراتژی محتوا در نظر بگیرید.

مطلب مرتبط: سئو چیست؟ هرآنچه لازم است از سئو بدانید [به همراه ویدئو]

یک لحن ثابت داشته باشید

همان طور که در بالا نیز اشاره شد، برای هر محتوا متناسب با مضمون خود از لحن‌های مختلف استفاده کنید. برای آن که بتوانید یک شخصیت ثابت در سایت داشته باشید، بهتر است تمام محتواهای سایت خود را با یک لحن بنویسید.

یک محتوای کامل و جامع ارائه دهید

مساله‌ای دیگر که به شما در تدوین یک استراتژی محتوای کاربردی کمک می‌کند، آن است که به دنبال نگارش یک محتوای جامع و کامل باشید. به تیم نویسندگان خود بگوئید بیش از آن که به دنبال جلب رضایت موتورهای جست و جو باشند، بخواهند یک موضوع را به طور کامل به مخاطبان خود معرفی کرده و به تمامی پرسش‌های احتمالی آنها پاسخ دهند.

از فراخوان به عمل استفاده کنید

یکی از فاکتورهای بسیار موفق که می‌تواند منجر به افزایش مشارکت مخاطبان در فعالیت‌های سایت شما شود، استفاده از call to action یا فراخوان به عمل است. این فرایند می‌تواند شامل دعوت به خرید یک محصول، اشتراک خبرنامه، پر کردن یک پرسش نامه و غیره باشد.

مطلب مرتبط: Call to Action یا فراخوان به عمل چیست؟

اقدام به عمل

داستان سرایی کنید

برای آن که استراتژی محتوای شما بتواند تاثیر مثبتی روی مخاطبان شما بگذارد، می‌توانید از داستان سرایی برای خلق ایده و ایجاد جذابیت بیشتر در محتوای خود استفاده کنید. یک محتوای خشک و بی روح نه تنها تاثیر مثبتی روی مخاطبان شما نگذاشته بلکه آنها را دلسرد خواهد کرد.

 

جمع بندی

استراتژی محتوا یک برنامه ریزی کلی است که به شما نشان می‌دهد برای رسیدن به اهداف خود دقیقا باید چه کاری انجام دهید؟ برای تدوین یک استراتژی محتوای مناسب باید مراحل مختلفی مانند هدف گذاری، بررسی وضعیت کنونی و برنامه‌‌‌ریزی را انجام دهید. استراتژی محتوا همچنین به روش‌های مختلفی مانند محتوای سریالی، میکرو ثانیه، تولید محتوای جذاب و چندگانه انجام می‌شود که متناسب با حوزه کاری خود می‌توانید از آنها استفاده کنید.

 

مشاهده نسخه pdfمقاله: چگونه با استراتژی محتوا سایت خود را تکان دهیم؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *