طراحی مجدد ویکی پدیا: چه چیزی در فروشگاه وجود دارد؟


ویکی‌پدیا در حال حاضر در حال طراحی مجدد مورد نیاز برای بهبود تجربه کاربر است.

همه می‌توانند با ایجاد یک حساب، پیش‌نمایش این طراحی مجدد را مشاهده کنند. ، وارد سیستم شوید و سپس روی پیوند “امتحان بتا” در سمت راست بالای هر صفحه کلیک کنید.

«ابتکار قابلیت استفاده ویکی‌پدیا» به دو مرحله تقسیم شده است. فاز 1 فاز نمونه اولیه بود و در تابستان 2009 به پایان رسید.

تیم پروژه در حال حاضر در مرحله دوم است که مرحله توسعه و آزمایش است.

این پروژه همچنین به چهار نسخه تقسیم شده است. تا زمان نگارش این مقاله، نسخه دوم (Babaco) در حال توسعه است.

در این مقاله، تغییرات طراحی ویکی‌پدیا و دلایل پشت سر آنها را مورد بحث قرار خواهیم داد.

برنامه‌ریزی شده است که Wikipedia Usability Initiative در بهار 2010 آماده شود. اطلاعات بیشتر درباره این پروژه را می‌توانید پیدا کنید اینجا.

طراحی مجدد بر روی قابلیت استفاده متمرکز شده است. اگرچه هیچ تغییر شدیدی ایجاد نشده است، ظاهر و ظاهر کلی وب سایت بسیار تمیزتر و مدرن تر است. رابط ویرایش اصلاح‌شده یک ارتقای بزرگ است که ویراستاران ویکی‌پدیا مطمئناً در مورد آن هیجان‌زده خواهند شد.

مانند بسیاری از عملیات‌های در مقیاس کوچک، ویکی‌پدیا بودجه لازم برای آزمایش سیستماتیک نحوه استفاده بازدیدکنندگان از وب‌سایت را ندارد. در عوض، برای مشخص کردن و رسیدگی به مشکلات به بازخورد کاربران متکی است.

 

پاکسازی

اولین برداشت ما از طراحی مجدد بتا این است که کاملاً تیز و مرتب به نظر می رسد. طرح هنوز اساساً یکسان است. این طراحی مجدد احتمالاً همان خشم کلاس فیس‌بوک با طراحی مجدد خود در مارس 2009 شروع به کار کرد.

واضح ترین تغییر این است که اجزای مختلف در صفحه دیگر محدود به کادر خود نیستند. قسمت‌های پیمایش و محتوای اصلی بسته نیستند و تا لبه پنجره مرورگر ادامه دارند.

تغییر آشکار دیگر این است که ویکی‌پدیا تصویر پس‌زمینه کتاب باز را بازنشسته کرده است. این به طور قابل توجهی طراحی را تمیز می کند و لوگو را بسیار واضح تر نشان می دهد.

طراحی قدیمی:

طراحی جدید:

 

تغییر جزئی در رنگ‌ها

به طور کلی، طراحی جدید نرم تر به نظر می رسد. پیوندهای پیمایش در نوار کناری سمت چپ اکنون کمی بزرگتر شده و خواندن آن آسان تر است. رنگ‌های پیوند در سرتاسر کمی تغییر کرده‌اند تا کمتر پر جنب و جوش باشند.

رنگ پیوند قدیمی (چپ) در مقایسه با رنگ پیوند جدید (راست):
رنگ پیوند بازدید شده قدیمی (چپ) در مقایسه با رنگ جدید (راست):

تغییر رنگ پیوند بازدید شده از بنفش به آبی تیره تا حد زیادی به مدرن‌تر جلوه دادن وب‌سایت کمک می‌کند. همچنین طرح رنگ را ساده می کند و ظاهر را حرفه ای تر می کند.

 

جابجایی نوار جستجو

یک تغییری که ممکن است بازدیدکنندگان معمولی را به خود جلب کند، جابجایی نوار جستجو است.

دیگر در وسط بخش پیمایش قرار ندارد. به سمت راست بالای صفحه منتقل شده است. این قرارگیری در بسیاری از وب‌سایت‌ها استاندارد شده است و زمانی که افراد می‌خواهند جستجو کنند، ابتدا به آن نگاه می‌کنند.

موقعیت جدید نوار جستجو:

 

سازماندهی مجدد برگه ها

برگه ها نیز سازماندهی مجدد شده اند. ظاهر جدیدی به آنها داده شده است و اکنون شناسایی آنها راحت تر است. تقسیم آنها به دو گروه ساختار آنها را منطقی تر می کند. محو شدن بالای برگه ها نیز صفحه را باز می کند.

طراحی قدیمی:

طراحی جدید:

 

ویرایش صفحه

رابط جدید ویرایش صفحه فوق العاده است. ترکیبی از نمادهای متنی و گرافیکی و گروه بندی گزینه های ویرایش، ویرایش را بسیار آسان تر می کند.

برای اینکه بفهمید هر دکمه قبلاً چه کاری انجام می‌داد، کاربر باید روی نماد غیرواقعی نگه داشته شود و منتظر بماند تا راهنمای ابزار ظاهر شود. دیگر نه. و پانل جدید در سمت راست ناحیه متن به کاربران کمک می کند تا در صفحه حرکت کنند.

رابط ویرایش قدیمی:

رابط ویرایش جدید:

برای روشن کردن ویژگی‌های جدید، به “تنظیمات” خود بروید و سپس روی برگه “ویرایش” کلیک کنید. در پایین، تعدادی چک باکس با عنوان «تجربی» پیدا خواهید کرد.

فعال کردن ویژگی‌های آزمایشی:

آخرین نسخه شامل کادرهای گفتگوی جدیدی برای درج پیوندها و جداول است. از آنجایی که قسمت نوشتار ممکن است کمی بهم ریخته شود، این کادرهای محاوره ای برای کمک به کاربران در تمرکز روی یک کار در یک زمان مفید هستند.

کادر گفتگوی جدول می‌تواند عملکرد بیشتری داشته باشد (مانند اجازه دادن به شما برای ویرایش محتویات سلول‌های جدول)، اما این نسخه هنوز در حال توسعه است، بنابراین منتظر می‌مانم تا قبل از اضافه کردن رسمی ویژگی‌ها به من، منتظر بمانم تا ببینم آیا موارد بیشتری ارائه می‌شود یا خیر. لیست آرزوها.

کادر محاوره ای برای درج پیوند:

کادر محاوره ای برای درج جدول:

 

چه چیزی کم است؟

از آنجایی که پروژه هنوز در مرحله بتا است، اکنون بهترین زمان برای پیشنهاد کارهای دیگری است که برای بهبود رابط کاربری ویکی‌پدیا می‌توان انجام داد. ایده های من اینجاست:

 • پیش‌نمایش AJAX BeautyTip در شناور پیوند
  اگر یک راهنمای ابزار از طریق BeautyTip افزونه jQuery، هر زمان که ماوس را روی یک پیوند داخلی قرار می‌دهید. راهنمای ابزار شامل اولین پاراگراف مقاله مرتبط است. افزایش پهنای باند ناشی از این ویژگی ممکن است خیلی زیاد باشد، اما همچنان می‌خواهم آن را آزمایش کنم.
 • رنگ‌آمیزی نحو در قسمت ویرایش متن
  کار کردن با کد همه به یک رنگ بسیار دشوار است. چشم انسان باید متن را به صورت خطی اسکن کند تا آن را پیدا کند. نکات بصری کمک بزرگی خواهد بود. در حالی که در حال انجام آن هستیم، ناحیه متن باید یک نوار اسکرول افقی نیز داشته باشد تا مواردی مانند جداول در کد زیباتر به نظر برسند.
 • گزینه ای برای داشتن متن با عرض ثابت
  هنگامی که متن طولانی را می خوانم، دوست دارم پنجره را به حداکثر برسانم تا حواس پرتی را به حداقل برسانم. همانطور که هست، من نمی توانم این کار را انجام دهم زیرا خطوط متن از نمایشگر عریض من عریض تر می شود. من دوست دارم بتوانم عرض پاراگراف ها را به حدود 600 پیکسل برسانم تا خواندن راحت تر شود.
 • افزایش وزن بصری دکمه “Go”
  یک تغییری که من مخالف آن هستم این است که دکمه “Go” را با همان وزن “جستجو” تغییر دهید. ” دکمه. طراحی قدیمی متن دکمه «برو» را کمی سنگین‌تر می‌کرد، و واضح بود که زدن کلید «Enter» مانند کلیک کردن روی دکمه «برو» است. تفاوت وزن به اندازه ای کم بود که کاربران تنها با نگاه درست به آن تفاوت را مشاهده می کردند. این باید برگردانده شود.

 

آن را امتحان کنید!

طراحی جدید بسیار خوب به نظر می رسد، اما هنوز تمام نشده است. من مطمئن هستم که تیم ابتکار کاربردپذیری ویکی‌پدیا از همه کسانی که نسخه بتا را امتحان کرده و بازخورد ارسال می‌کنند قدردانی می‌کند.

ویکی‌پدیا به کاربران خود بستگی دارد که چگونه وب‌سایت را بهبود بخشند، و من مطمئن هستم که انجمن Webdesigner Depot می‌تواند ایده‌های خوبی ارائه دهد.

در آخر، به ویکی‌پدیا اهدا کنید را در نظر بگیرید. زیرا خواندن بازی‌های قدیمی نینتندو بدون تبلیغات Evony در صفحه نسبتا خوب است.

نوشته شده به طور انحصاری برای WDD توسط الی پنر.

نظر شما درباره طراحی آینده ویکی‌پدیا چیست؟ چگونه طراحی را بهبود می دهید؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *